Kuchnia w kawalerce

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń domowych. To właśnie tam przygotowujemy posiłki, dzięki którym aktywnie spędzamy każdy dzień. Wiele osób pasjonujących się nie tylko jedzeniem, ale również gotowaniem marzy o dużej, przestronnej i nowoczesnej kuchni. Niestety rzeczywistość bywa brutalna. Szczególnie w przypadku kawalerek, gdzie pomieszczenia kuchenne są naprawdę nieduże. Zazwyczaj nie możemy nawet mówić o osobnej kuchni, ponieważ w 30-metrowych mieszkankach urządza się raczej aneks kuchenny aniżeli całą kuchnię. Warto jednak podejść do aranżacji takiej przestrzeni z pozytywnym nastawieniem. Jak się okazuje, nawet nieduża kuchnia może stać się naszym ulubionym domowym pomieszczeniem. Co więcej, w ostatnim czasie to właśnie aneksy kuchenne – z wielu względów – podbiły sobie serca domowników. Nie tylko w kontekście małych kawalerek. Wydaje się bowiem, że takie rozwiązania przestrzenne cenią sobie nawet właściciele wolnostojących domów.

Jakiej kuchni nie chcemy

Paradoksalnie – by stworzyć funkcjonalną i oryginalną kuchnię – najpierw musimy określić, jakiego pomieszczenia absolutnie w swoim mieszkaniu nie chcemy. W starszych kawalerkach na siłę dzieliło się pokój dzienny oraz kuchnię, by za wszelką cenę wydzielić dwa osobne pomieszczenia. W efekcie kuchnia o metrażu 2x2 czy 1x3 w żaden sposób nie była w stanie spełnić 100-procentowo swojej funkcji. Bo jak niby miałaby to zrobić? Ciasno, ciemno i nieprzyjemnie... Taka atmosfera z pewnością nie sprzyja gotowaniu w pojedynkę. Nie wspominając już o wspólnym przygotowaniu obiadu czy kolacji. Warto zatem odrzucić pomysł osobnej kuchni, jeśli ma ona w efekcie odstraszać i budzić niechęć. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wyburzenie ewentualnej ściany działowej i stworzenie nowoczesnego aneksu kuchennego. 

Burzymy, a dopiero potem planujemy

Zanim zabierzemy się do planowania, powinniśmy przede wszystkim przygotować przestrzeń, którą potem będziemy aranżować. Cel pierwszy – pozbycie się wspomnianej ściany działowej oraz oczywiście drzwi, jeśli te także znajdowały się w kuchni. Odrębność nowej kuchni podkreśli doskonale wnęka lub układ blatów i sprzętów kuchennych. Jeśli nie możemy liczyć na wnękę, optymalnym rozwiązaniem jest zakup blatów w kształcie litery „U”. Pół zamknięty układ zapewni nam idealną przestrzeń do gotowania, pieczenia czy nawet spożywania posiłków. Podwyższony blat z jednej strony (od kuchni) przyda się podczas robienia obiadu, z drugiej strony będzie z kolei pełnił funkcję stołu. 

Meble na wymiar

W kawalerkach doskonale sprawdzą się kuchnie na wymiar. W niewielkich przestrzeniach liczy się każdy zaoszczędzony centymetr, dlatego kupowanie szafek i blatów w standardowych sklepach nie jest najlepszą opcją. Obecnie na rynku producenci mebli na wymiar proponują swoim klientom naprawdę interesujące produkty, dlatego warto się do nich zgłosić nawet wtedy, gdy niekoniecznie musimy martwić się o brak wolnej przestrzeni. Co ciekawe, kuchnie na wymiar wcale nie są dużo droższe od swoich standardowych kuzynek. Cena zależy oczywiście od indywidualnego projektu, wybranego materiału czy czasu wykonania. O meblach warto zatem pomyśleć już na początku planowania remontu czy aranżacji kuchennej. 

Oświetlenie w „kawalerkowej” kuchni

Światło pełni bardzo ważną rolę bez względu na rodzaj aranżacji. W przypadku kawalerek często zdarza się tak, iż kuchnia bądź aneks kuchenny nie są odpowiednio oświetlone przez światło naturalne. Dziś taki stan rzeczy nie stanowi jednak dużego problemu, ponieważ na rynku możemy znaleźć funkcjonalne i oryginalne lampy, które doskonale zastąpią swoje naturalne odpowiedniki. Co więcej, przy pomocy oświetlenia możemy wykreować w domu unikatowy nastrój, który udzieli się wszystkim domownikom oraz gościom. W cenie są przede wszystkim lampy sufitowe oraz naścienne. Warto pamiętać o tym, by użycie oświetlenia miało zarówno wymiar estetyczny, jak i wymiar praktyczny. 

Funkcjonalne dodatki

Kuchnia powinna być miejscem,w którym czujemy się swobodnie i wygodnie. Warto zadbać zatem o odpowiednie dekoracje, które nie muszą być wyłącznie praktyczne. Gustowne obrazki oprawione w eleganckie ramki z pewnością idealnie dopełnią aranżację. Praktyczne pojemniki na przyprawy czy produkty spożywcze dodadzą kuchni uroku i ułatwią nam przyrządzanie posiłków. Doskonale sprawdzą się tutaj przezroczyste pojemniki i słoiki, które można kupić w wielu sklepach z wyposażeniem kuchennym. Ciekawe dodatki znajdziemy również na stronach internetowych. Niektóre rozwiązania nie tylko zaprezentują się w naszej kuchni wyjątkowo interesująco, ale pozwolą również zaoszczędzić przestrzeń. Sprzęt gastronomiczny możemy zawiesić na przykład na specjalnych stojakach przytwierdzonych do ścian. 

Mała kuchnia może stać się naszym oczkiem w głowie, które będziemy aranżować tygodniami. Kilka metrów kwadratowych da się urządzić nie tylko funkcjonalnie, ale również wyjątkowo pod względem estetyki. Wystarczy odrobina chęci oraz pomysł, który szybko wdrożymy w życie. Jeśli nadal nie wiemy co zrobić z naszą kuchnią, inspiracje znajdziemy z pewnością w sieci internetowej.