Mieszkanie dla młodych – czy to się opłaca

Ciepły i bezpieczny dom daje człowiekowi od najmłodszych lat poczucie przynależności, bezpieczeństwa oraz komfortu. Dorastające dziecko często marzy o tym, że kiedyś wybuduje własny dom, kupi mieszkanie i założy dużą rodzinę. Rzeczywistość okazuje się jednak brutalna. Ceny mieszkań i domów są nierzadko ogromnie wysokie i jednocześnie przerastają możliwości młodego człowieka. Praca podczas studiów często nie pozwala odłożyć większej sumy, dlatego młody człowiek przed dwudziestym czwartym rokiem życia nie może pozwolić sobie na samodzielne kupno mieszkania lub budowę domu. Często nawet po studiach banki nie chcą udzielać kredytów osobom o niskich zarobkach. Alternatywą staje się zatem wynajmowanie mieszkania, które w efekcie końcowym do niczego nie prowadzi. Wiele osób wolałoby spłacać kredyt, jednak co zrobić, jeśli żaden bank nie jest skłonny udzielić zbawiennej pożyczki na zakup własnej nieruchomości mieszkalnej? Okazuje się, że dodatkową opcją stają się dzisiaj mieszkania oferowane w ramach tak zwanego programu „Mieszkania dla młodych”.

Pierwsze wnioski związane z programem „Mieszkanie dla młodych” były zatwierdzane od stycznia dwa tysiące czternastego roku. Pomoc rządowa spotkała się – i nadal spotyka – z dużym zainteresowaniem. Warto zatem wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, by przystąpić do programu i otrzymać dofinansowanie. 

Kto może skorzystać z programu „Mieszkanie dla młodych”

Istotnym warunkiem skorzystania z programu jest przede wszystkim wiek. Osoba składająca wniosek nie może przekroczyć trzydziestego piątego roku życia. Plusem jest oczywiście fakt, że w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka. Kolejnym ważnym warunkiem jest zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym. Metraż nieruchomości nie może być większy niż siedemdziesiąt pięć metrów kwadratowych w przypadku mieszkania i sto metrów kwadratowych w przypadku domu jednorodzinnego. W przypadku rodzin posiadających minimum trójkę dzieci sprawa ma się nieco inaczej, ponieważ metraż może być wtedy większy (można zakupić dom jednorodzinny do stu metrów kwadratowych i mieszkanie do osiemdziesięciu dwóch metrów kwadratowych). Jeśli chodzi o miejsce, w którym kupuje się mieszkanie, dozwolona jest tutaj pewna dowolność. Trzeba jednak znaleźć nieruchomość od takiego dewelopera, który przystąpił do akcji. Jeśli chodzi o mieszkania deweloperskie Poznań, Warszawa czy Wrocław to miasta, w których deweloperzy chętnie realizują kolejne inwestycje. Te ostatnie związane są zresztą nie tylko z lokalami mieszkalnymi, ale również z powierzchniami biurowymi czy handlowymi. 

Kto nie może skorzystać z dofinansowania

Niestety dofinansowanie nie przysługuje każdemu. Warto zatem przed złożeniem stosownych dokumentów sprawdzić, czy mamy szansę na skorzystanie z projektu. Dofinansowania z pewnością nie otrzymają osoby, które w przeszłości były właścicielami mieszkania lub domu jednorodzinnego.  Jak nietrudno się domyślić, wiek kandydata nie może przekroczyć wspomnianych wcześniej trzydziestu pięciu lat. Osoba wynajmująca mieszkanie ma szansę otrzymać dofinansowanie, jednak musi pisemnie zobowiązać się do wyprowadzki (nie później niż pół roku po zawarciu umowy). Szczegółowe regulacje na ten temat można zresztą znaleźć na stronach internetowych poświęconych programowi. 

Wielkość dofinansowania

Kwota otrzymanego dofinansowania wiąże się przede wszystkim z liczbą posiadanych dzieci. Jeśli do programu przystąpiła osoba samotna lub małżeństwo bezdzietne, otrzymane dofinansowanie do wkładu własnego będzie wynosiło dziesięć procent. Piętnaście procent dopłaty do wkładu własnego otrzymają rodziny z przynajmniej jednym dzieckiem. Dodatkowym plusem jest możliwość uzyskania kolejnych pięciu procent dofinansowania, jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się w rodzinie trzecie lub kolejne dziecko (dodatkowe dofinansowanie przysługuje również w przypadku przysposobienia). 

Banki i firmy deweloperskie w programie

Program „Mieszkanie dla młodych” to przede wszystkim inicjatywa rządowa. Trzeba jednak zaznaczyć, że duży wkład w sukces projektu mają firmy deweloperskie oraz różnego rodzaju banki, które udzielają kredyty na określonych warunkach. Największe zainteresowanie programem (ze strony banków i deweloperów) z pewnością można zauważyć w dużych miastach. Często mieszkania dla młodych można jednak znaleźć w mniejszych miasteczkach i na obrzeżach dużych, polskich miast. 

Dokumenty dla banku to podstawa

Największą zmorą każdej osoby przystępującej do jakiegokolwiek programu jest oczywiście tona dokumentów, którą wcześniej czy później trzeba będzie wypełnić. W przypadku programu „Mieszkanie dla młodych” dokumentacja przyda się przede wszystkim bankowi. Ten ostatni musi sprawdzić, czy zakupione mieszkanie spełnia warunki programu. Mowa tutaj między innymi o odpowiednim metrażu. Nierzadko osoba biorąca udział w projekcie musi również przedstawić zaświadczenie, iż nie ukończyła trzydziestego piątego roku życia. 

Plusy i minusy programu „Mieszkanie dla młodych” 

Każdy program ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o zalety akcji, z pewnością można zauważyć, iż kwota dofinansowania rzeczywiście nie jest mała i może znacznie odciążyć daną rodzinę. Zaangażowanie banków i deweloperów jest duże, dlatego nieruchomość można znaleźć w miarę szybko. Wadą programu dla wielu osób jest to, że mieszkanie lub dom muszą pochodzić z rynku pierwotnego. Wiele rodzin wolałoby zakupić nieruchomość na przykład  na rynku wtórnym.

Mieszkanie dla młodych to z pewnością miła alternatywa dla ludzi po studiach, młodych rodzin czy małżeństw. Warunki, które trzeba spełnić są jednak dość restrykcyjne, dlatego nie każdy z programu może skorzystać. Niemniej jednak popularność samego programu jest dość duża, o czym świadczy nie tylko zainteresowanie potencjalnych klientów, ale również zaangażowanie banków i firm deweloperskich. Wydaje się zatem, że warto przebrnąć przez ogromny stos papierów do wypełnienia, by cieszyć się własnym domem czy mieszkaniem. Dodatkowym atutem programu jest oczywiście wspomniane już wcześniej dofinansowanie, które nie trzeba spłacać i które choć trochę odciąży kieszeń zadowolonej rodziny.