Ogrzewanie w domu i mieszkaniu

Budowa domu wiąże się z wieloma decyzjami, dotyczącymi między innymi metrażu, ilości pomieszczeń czy różnych instalacji. Bardzo ważnym elementem każdego domku jednorodzinnego jest oczywiście instalacja grzewcza. Bez odpowiedniego ogrzewania komfort życia (oraz przede wszystkim bezpieczeństwo) mieszkańców znacznie się obniża. Szczególnie, jeśli w domu mieszkają dzieci. Warto zatem zadbać o to, by jeszcze przed przeprowadzką wszystko działało bez zarzutu. Na jaką instalację się zdecydować? Na to pytanie niełatwo jest odpowiedzieć, ponieważ w dobie dwudziestego pierwszego wieku możliwości jest naprawdę wiele. Od tradycyjnych grzejników czy kominków, przez instalację podłogową aż po innowacyjne ogrzewanie przy pomocy solarów. Niemniej jednak warto wiedzieć, czym charakteryzuje się dana instalacja oraz jakie zalety wiążą się z posiadaniem każdej z nich. 

Kotły gazowe

Bardzo popularnym rodzajem ogrzewania jest obecnie ogrzewanie gazowe. Plusem wspomnianej instalacji jest przede wszystkim jej aspekt ekonomiczny, ponieważ opłaty za ogrzewanie gazowe są stosunkowo niewielkie. Jeśli chodzi o domy, zazwyczaj buduje się osobne pomieszczenie zwane kotłownią. W takim miejscu instaluje się zakupiony wcześniej kocioł gazowy. Obecnie na rynku możemy znaleźć między innymi kotły tradycyjne oraz kotły kondensacyjne. Wydaje się, że te ostatnie są obecnie najbardziej popularne, jeśli chodzi o wspomniany rodzaj ogrzewania. 

Kominek w domu

Któż z nas nie marzy o tym, by w mroźny, zimowy wieczór usiąść przed kominkiem z dobą książką i gorącą czekoladą w kubku? Choć wydaje się, że posiadanie kominka jest bardzo proste, w rzeczywistości sprawa ma się nieco inaczej. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by instalacja kominka była stuprocentowo szczelna. Posiadanie tradycyjnego kominka wiąże się również ze sprzątaniem. Niemniej jednak jego specyfika z pewnością buduje wyjątkową atmosferę i chociażby z tego względu warto zdecydować się na standardowy wkład kominkowy. Wspólne wieczory przy kominku z pewnością staną się ulubionym zajęciem każdego domownika. Dla mieszkańców bloków alternatywą są kominki elektryczne i biokominki, które nie wydzielają spalin (nie potrzebna jest wtedy instalacja). 

Układ grzejników

Jeśli posiadamy ogrzewanie gazowe lub centralne, ciepło jest doprowadzane do pomieszczeń za pomocą grzejników. Warto zadbać zatem o to, by zakupić odpowiednie urządzenia i zamontować je we właściwych miejscach. Jeśli chodzi o wysokiej jakości grzejniki, Poznań, Warszawa czy Gdańsk to miejsca, w których można zakupić naprawdę sprawdzone kaloryfery od zaufanych producentów. Z pewnością warto postawić na trwałość i solidność produktów, ponieważ raz kupiony kaloryfer powinien starczyć nam na dłużej. Liczy się również jakość, a nie tylko ilość. Z reguły jeden porządny grzejnik sprawdzi się bardziej niż kilka tanich produktów. Trzeba również pamiętać o tym, by moc grzejnika dostosować do panujących w pomieszczeniu warunków. Mała łazienka bez okna z pewnością potrzebuje mniej ciepła niż salon z przestronnymi oknami i wyjściem na taras. Bardzo często w tym kontekście osoby budujące dom czy wymieniające instalacje popełniają błąd. W efekcie w pomieszczeniu jest za gorącą lub zbyt zimno. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, lepiej podpytać fachowca. Ten udzieli nam wszystkich najpotrzebniejszych informacji, a instalacja okaże się sukcesem. 

Ogrzewanie podłogowe i ścienne

W ostatnim czasie bardzo często decydujemy się na ogrzewanie ścienne bądź podłogowe. Zabudowa instalacji grzewczej z pewnością ma swoje plusy. Niestety jest jednak droższa niż standardowe ogrzewanie. Niemniej jednak czasami warto się na nie zdecydować. Ogrzewanie podłogowe idealnie sprawdzi się dla przykładu w pokoju dziecięcym. Małe pociechy często zapominają o kapciach, co w okresie jesienno-zimowym zwykle kończy się przeziębieniem. Ogrzewanie podłogowe może takiemu problemowi zapobiec. Najczęściej tego rodzaju instalacje kładzie się pod panelami lub płytkami ceramicznymi. Ogrzewanie sprawdzi się zatem idealnie zarówno w kuchni, jak i w pokoju dziennym. 

Odnawialne źródła ciepła

W ostatnich latach kraje zachodnioeuropejskie przywiązują bardzo dużą wagę do odnawialnych źródeł energii. Mowa tutaj o wszystkich elektrowniach wodnych czy wiatrowych, które z powodzeniem powstają w państwach takich jak Niemcy, Belgia czy Holandia. Od jakiegoś czasu „moda” na odnawialną energię trafiła także do Polski. Nie da się ukryć, że duży wpływ na taki stan rzeczy miało dołączenie naszego kraju do UE. Niemniej jednak odnawialne źródła energii funkcjonują w Polsce dość sprawnie. W kontekście samego ogrzewania warto wspomnieć na przykład o kolektorach słonecznych. Te ostatnie często wykorzystuje się do ogrzewania wody użytkowej. Okazuje się jednak, że odpowiednia instalacja może ogrzać nie tylko wodę, ale również pomieszczenia mieszkalne. Wydaje się jednak, że taka alternatywa – przynajmniej na razie – nie spotyka się z dużym zainteresowaniem. O wiele częściej solary wykorzystywane są do ogrzania wspomnianej wody użytkowej.

Ogrzanie całego domu lub mieszkania wcale nie jest prostą sprawą. W przypadku bloku mieszkalnego o ogrzewanie zazwyczaj dba spółdzielnia mieszkaniowa. Jeśli chodzi jednak o domy jednorodzinne czy dwurodzinne, instalację grzewczą musi założyć nie kto inny jak właściciel. Warto zatem zdawać sobie sprawę z opcji, które są obecnie dostępne na rynku. Wbrew pozorom wcale nie jest ich mało. Tradycyjne ogrzewanie centralne wydaje się najrozsądniejszą opcją. Zakup odpowiedniego kotła gazowego czy pompy ciepła także zagwarantuje nieruchomości wysoki standard pod względem instalacji grzewczej. W domach z pewnością sprawdzi się również tradycyjny kominek, który nie tylko ogrzeje pomieszczenie, ale również wprowadzi w nim niepowtarzalny nastrój. Nieco innowacyjną opcją jest ogrzewanie przy pomocy solarów słonecznych. Dziś nie jest to pomysł wykorzystywany często, jednak być może za jakiś czas popularność kolektorów znacznie wzrośnie. Na chwilę obecną te ostatnie wykorzystuje się raczej do ogrzewania wody użytkowej. Dobrym pomysłem na ogrzanie pomieszczenia jest również wykorzystanie ogrzewania podłogowego lub ściennego. Opcji jest zatem naprawdę wiele i trudno zdecydować się na jedną najlepszą. W większości przypadków wszystkie wymienione sposoby ogrzewania domu można jednak swobodnie łączyć, by uzyskać ekologiczną i ergonomiczną instalację grzewczą.