Rodzaje mebli kuchennych

Wybór mebli do kuchni tylko na pozór wydaje się prostym wyborem. W rzeczywistości przed domownikami stoi trudne zadanie, ponieważ meble kuchenne powinny być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Z reguły to właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy większość czasu rankiem i popołudniem. Przygotowujemy posiłki, jemy razem śniadanie, sprzątamy po kolacji... Jeśli zadbamy o zakup praktycznych mebli, „uwiniemy” się z obowiązkami szybciej. Jeśli dodatkowo przestrzeń będzie estetyczna, w kuchni będziemy przebywać chętniej i przyjemniej. Na rynku dostępne są dzisiaj różne konstrukcje meblowe. Popularnością cieszą się oczywiście meble na wymiar, które powstają według specjalnego projektu architekta tuż po tym, jak projektowana kuchnia zostanie dokładnie zmierzona. Nim szkic przyszłej kuchni powstanie, domownicy mogą wskazać, które rodzaje mebli według nich sprawdzą się w pomieszczeniu najbardziej. Do wyboru mamy między innymi tradycyjne szafki, półki nad blatami czy funkcjonalne szuflady. Czym charakteryzują się wspomniane konstrukcje?

Szuflady – im więcej, tym lepiej

W kuchni nie może zabraknąć cennych szuflad, które w przypadku mebli na wymiar okazują się naprawdę przydatne. Nawet niewielka przestrzeń, która z reguły pozostaje niewykorzystaną wnęką, może być w tym przypadku odpowiednio zagospodarowana. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że zaprojektowane szuflady można wykorzystać w stu procentach. Dodatkowym atutem szuflach są ich możliwości estetyczne. Projekty z uwzględnieniem sprytnych skrytek prezentują się bardziej oryginalnie i ciekawie. 

Szafki – triki poprawiające funkcjonalność

W kuchniach nie może zabraknąć oczywiście tradycyjnych szafek. Z reguły największe trudności sprawiają szafki narożnikowe (zarówno dolne, jak i górne), ponieważ takie przestrzenie są trudno dostępne. By wyciągnąć garnek schowany w głębi, musimy najpierw „przekopać” się przez inne akcesoria kuchenne. Na szczęście w ostatnim czasie producenci mebli stosują pewne rozwiązania, które znacznie usprawniają korzystanie z szafek narożnych. Pomocne są w tym kontekście kosze, które wysuwają się z szafki po jej otworzeniu. Takie rozwiązanie sprawdza się zresztą nie tylko w przypadku szafek narożnikowych. Bywa praktyczne wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z głębokimi, trudno dostępnymi szafkami. Jeśli chodzi o tego typu meble na wymiar Poznań jest przykładem miasta, w którym znajdziemy producentów stosujących opisane rozwiązania. 

Stoły i krzesła – podstawowy element każdej kuchni

Jeśli nie mamy osobnej jadalni, w kuchni – nawet tej niedużej – powinny znaleźć się takie meble jak stoły i krzesła. Miejsce, w którym wszyscy domownicy będą mogli usiąść razem do obiadu czy kolacji jest bardzo ważne. O wspomniane elementy warto zadbać nawet wtedy, gdy osobny stół znajduje się w salonie bądź jadalni. 

Półki – estetyka plus funkcjonalizm

W kuchni z pewnością powinny znaleźć się półki, które sprawdzą się zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Możemy umieścić na nich najczęściej używane przyprawy i produkty posegregowane w modnych, stylowych słoikach.