Kominek a rodzaj aranżacji

Dom jest miejscem, w którym każdy powinien czuć się wygodnie i bezpiecznie. Pozytywne uczucia związane z naszym miejscem zamieszkania zapewni przede wszystkim odpowiednia aranżacja. W dobie dwudziestego pierwszego wieku poszukiwanie inspiracji wcale nie jest trudne. Szereg programów telewizyjnych pokazuje, jak praktycznie i estetycznie urządzić wnętrza. Magazyny architektoniczne zawierają cenne porady dotyczące na przykład zaoszczędzenia przestrzeni czy aranżacji pokoju dziecięcego. Domy urządzane są w stylach rustykalnych, nowoczesnych czy vintage. W ostatnim czasie – bez względu na wybraną aranżacją – do łask wracają przede wszystkim modne niegdyś kominki. Te ostatnie montuje się w salonach, kuchniach, a nawet sypialniach. Warto zatem wiedzieć, że każdy kominek również reprezentuje pewien styl. W zależności od potrzeb na rynku można dziś znaleźć kominki bardzo nowoczesne lub stylizowane na staropolskie piece kuchenne. Co ciekawe, kominki nie tylko podkreślają estetykę wnętrza, ale sprawdzają się również pod względem praktycznym.

Styl rustykalny a kominek

Kominek rustykalny to w pewnym sensie sprzeczność. Z jednej strony powinien charakteryzować się spokojem i prostotą, z drugiej musi zostać wykonany z solidnych i ciężkich materiałów. W przypadku kominka rustykalnego najczęściej wykorzystuje się takie surowce jak drewno, kamienie czy cegły. Styl rustykalny w dużej części wiąże się z zamiłowaniem do życia wiejskiego. Obok kominka nie może zatem zabraknąć w pomieszczeniu charakterystycznych dekoracji, na przykład zasłonek na okna, dywanów czy obrazów. Bardzo ważnym elementem wnętrza rustykalnego jest zresztą nie tylko kominek i ozdoby, ale również odpowiednie wyposażenie w kontekście mebli. Meble rustykalne znajdziemy zarówno w tradycyjnych sklepach, jak i na różnych targach czy aukcjach internetowych. Często to właśnie w internecie możemy znaleźć meble i dodatki, które idealnie dopasują się do zamontowanego kominka. 

Styl nowoczesny a kominek

Styl nowoczesny kojarzony jest dzisiaj przede wszystkim z minimalizmem i surowością. Kominek nie powinien ocieplać wnętrza, jeśli właściciel stawia na wspomniane wcześniej cechy. Obudowa „paleniska” powinna być zatem prosta, ale jednocześnie solidna. Nowoczesne wnętrza idealnie sprawdzają się w kolorystyce czerni i bieli. Pożądane są również szarości. Warto również pamiętać o tym, że nowoczesność łączy się przede wszystkim z praktycznością. We wspomnianych wnętrzach sprawdzą się zatem na przykład kominki z płaszczem wodnym, które są w stanie ogrzać cały dom.  Innowacyjne regulatory płaszczów wodnych sprawiają, że rzeczywiście jest to możliwe. Obok minimalizmu pojawia się w ostatnim czasie skrajny nurt nowoczesny, którym jest pewnego rodzaju abstrakcjonizm. Wnętrza i kominki we wspomnianym stylu są przede wszystkim oryginalne i nierzadko nieco dziwne. Niemniej jednak z pewnością stanowią interesującą alternatywę. 

Styl retro a kominek

Kominki w stylu retro są przede wszystkim stylizowane. Warto pamiętać, by ze wspomnianą stylizacją nie przesadzić, ponieważ zbyt dużo dekoracji sąsiadujących z kominkiem może zniszczyć zamierzony efekt. Inspiracji w tym przypadku warto szukać na blogach. W ostatnim czasie bardzo wiele osób skupia się wokół stylizacji retro i doradza internautom, jak właściwie zabrać się za urządzanie wnętrza na wzór minionych lat. 

Kominek po góralsku

Jeśli pojedziemy w góry, z pewnością szybko zorientujemy się, co jest cechą charakterystyczną każdej karczmy góralskiej czy hotelu. Mowa oczywiście o góralskim kominku. Wnętrze, w którym znajdzie się taka „budowla” powinno być przede wszystkim przestronne, ponieważ kominek góralski zajmuje dużą ilość miejsca. Obudowa „paleniska” wykonywana jest z solidnych, trwałych i potężnych materiałów, takich jak na przykład kamienie. Kominek nie jest – tak jak to będzie na przykład w stylu klasycznym – częściowo zabudowany. Wręcz przeciwnie – widać nie tylko wkład kominkowy i obudowę, ale również znaczną część komina. Po bokach warto zamontować półki na drewno. Kominek góralski sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w dużej kuchni. 

Kominek klasyczny

Klasyczne wnętrza charakteryzują się przede wszystkim elegancją i prostotą. Wkład kominkowy w takich pomieszczeniach powinien być zatem nieskomplikowany i częściowo ukryty, by nie zwracać na siebie zbyt dużej uwagi. Obudowę klasycznego kominka najczęściej wykonuje się z jasnego marmuru. Aranżacja we wspomnianym stylu zostaje podkreślona nie tylko przez kominek, ale również przez eleganckie i praktyczne dekoracje. Mowa tutaj na przykład o wielkim lustrze powieszonym nad kominkiem lub o charakterystycznym oświetleniu. 

Podział kominków ze względu na funkcję

Stylowy kominek z pewnością zrobi wrażenie w każdym domu. Warto jednak pamiętać, że takie urządzenie może przydać się podczas ogrzewania pomieszczeń w czasie zimy i jesieni. Tradycyjny kominek daje ciepło wyłącznie w pokoju, w którym się znajduje. Z kolei kominki z płaszczem wodnym łączą się z instalacją ogrzewania centralnego i przesyłają ciepło do innych pomieszczeń. Wspomniane modele są obecnie bardzo popularne wśród właścicieli domów. Mieszkańcy mieszkań często nie mogą pozwolić sobie na zwykły kominek, ponieważ w przypadku budownictwa blokowego jest to zwyczajnie zabronione. Alternatywą stają się wtedy tak zwane biokominki bądź kominki elektryczne. Ich charakterystyczną zaletą jest brak wydzielania spalin oraz duże podobieństwo do tradycyjnych kominków.

Na rynku można dzisiaj znaleźć naprawdę ogromną liczbę wkładów kominkowych. Dobór obudowy kominka musi wiązać się z zaplanowaną aranżacją. Dziś w cenie są przede wszystkim „paleniska” nowoczesne i rustykalne. Warto pamiętać o tym, że kominek to nie tylko dekoracja naszego domu czy mieszkania. Tradycyjne kominki mogą ogrzać dom samodzielnie lub – tak jak na przykład kominki z płaszczem wodnym – wspomóc ogrzewanie centralne. Na mieszkańców popularnych blokowisk czekają biokominki lub kominki elektryczne. Te ostatnie często wyglądem nie różnią się od tradycyjnych odpowiedników, dlatego z pewnością warto zdecydować się na wspomniane dekoracje. Nawet jeśli będą pełnić wyłącznie funkcję ozdobną.