Materiały na ścianę – tapety, panele, farba, płytki

Budowa domu czy generalny remont potrafią spędzić sen z powiek niejednemu Polakowi. Pieniądze wydawane każdego dnia na wkręty, materiały i farby oraz całe dnie spędzane w zagraconym i brudnym mieszkaniu z pewnością nie kojarzą się najprzyjemniej. Szczególnie problematyczna dla wielu osób okazuje się wymiana materiałów położonych na ścianach. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach problemy zasłyszane w remontowych opowieściach tak naprawdę pozostają wysoce wyolbrzymiane. Odpowiednio zaplanowany remont może stać się nie tylko przykrym obowiązkiem, ale również przyjemnością. Podstawą przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań jest oczywiście wcześniejsze ich przemyślenie. Pobieżne i chaotyczne działanie w żadnej sytuacji – a już na pewno podczas remontu – nie prowadzi do niczego dobrego. W kontekście materiałów naściennych warto poznać chociażby najważniejsze cechy charakterystyczne popularnych produktów wykorzystywanych podczas remontu. Tym razem będą to przede wszystkim tapety, panele, farba oraz płytki. 

Tapety wracają do łask

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat prym, jeśli chodzi o aranżację ścian, wiodły przede wszystkim różnego rodzaju farby. Od jakiegoś czasu można jednak zauważyć powracającą modę na tapety ścienne. Te oferowane są już nie tylko w standardowej formie zapamiętanej przez wielu sprzed lat. Na rynku pojawiły się między innymi oryginalne fototapety oraz tapety ścienne wykonane z włókna szklanego. Te ostatnie cieszyły się dotychczas zainteresowaniem ze strony różnych obiektów publicznych, takich jak szkoły czy biurowce. Przede wszystkim ze względu na swoją trwałość oraz jednoczesną estetykę. Zalety wspomnianych materiałów w końcu przeniosły się również na grunt mieszkalny. Tapety z włókna szklanego można spotkać zarówno w domach jak i mieszkaniach wielu polskich rodzin. Fototapety są z kolei tworem stosunkowo nowym. Sprawdzają się przede wszystkim w pokojach dziecięcych (często przedstawiają postacie z bajek lub różne bajkowe scenerie). Warto jednak zaznaczyć, że sklepy remontowo-budowlane dysponują również ofertami fototapet dla starszych domowników. Pośród dostępnych propozycji nawet najbardziej wybredna osoba z pewnością znajdzie dla siebie jakąś opcję. 

Panele wyznacznikiem elegancji

Drewniane panele spotyka się bardzo często na podłogach salonów czy sypialni. Okazuje się jednak, że wspomniany materiał doskonale sprawdza się również jako produkt montowany na ścianach. Jeśli chodzi o zasięg, podobnie jak w przypadku tapet, panele naścienne można spotkać zarówno w przestrzeniach domowych, jak i w przestrzeniach publicznych. Nierzadko panele są jednak mniej trwałe niż tapety z włókna szklanego, dlatego w wielu starciach wygrywa druga wymieniona opcja. Do zalet paneli z pewnością należy ich prezencja. Osoby lubiące klasyczne i eleganckie wnętrza z pewnością zdecydują się właśnie na taką opcję. 

Na farbie nie należy oszczędzać

Farba jest jednym z najpopularniejszych materiałów naściennych, używanych od wielu lat. Obecnie można jednak liczyć na produkty charakteryzujące się większą jakością, aniżeli jeszcze dekadę temu. Sprzedawane farby są przede wszystkim bardziej wydajne. Można również liczyć na większą różnorodność pod względem proponowanych barw. Oferowane przez producentów farby są trwalsze i nierzadko również wodoodporne. Inne charakteryzują się z kolei możliwością wycierania zabrudzeń oraz plam powstałych w wyniku użytkowania danego pomieszczenia.  Te ostatnie sprawdzają się w przypadku mieszkań i domów, w których przebywają na co dzień dzieci. Podobnymi właściwościami cechują się wspomniane już wcześniej tapety ścienne

O płytkach słów kilka

Płytki ceramiczne wykorzystuje się zazwyczaj w przypadku łazienek oraz kuchni i aneksów kuchennych. Przede wszystkim dlatego, że ich powierzchnię łatwo i szybko można wyczyścić. Dodatkowo kafle prezentują się wyjątkowo okazale. Na rynku można znaleźć płytki w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Na specjalne zamówienie producenci są w stanie stworzyć prawie wszystko. Szczególnie popularne w ostatnim czasie stały się oryginalne i bardzo eleganckie mozaiki. Minusem płytek ceramicznych jest to, że często trzeba wynająć kogoś do położenia zakupionych materiałów. Zaufana i doświadczona ekipa jest jednak lepszym rozwiązaniem niż działanie po omacku na własną rękę. 

Każdy materiał naścienny ma swoje plusy i minusy. Przeprowadzając remont, warto zastanowić się nad specyfiką każdego z nich. Należy również zaznaczyć, iż niektóre produkty nadają się wyłącznie do określonego wnętrza. Podczas remontu pokoju dziecięcego z pewnością na ścianie znajdą się tapety ścienne bądź zwykła farba. Płytki sprawdzą się z kolei idealnie do łazienki lub kuchni. Jeśli chodzi o panele naścienne, te ostatnie idealnie prezentują się na przykład w holu czy na korytarzu. Nowoczesne aranżacje często łączą wszystkie wspomniane materiały naścienne i próbują za ich pomocą eksperymentować. Ciekawe rozwiązania aranżacyjne można znaleźć przede wszystkim w magazynach poświęconych aranżacji wnętrz. Ale nie tylko, ponieważ szereg gotowych inspiracji czeka na nas również w sieci internetowej. Jeśli chodzi o same materiały, warto szukać ciekawych promocji. Końcówka kolekcji tapet czy rabat na farbę z pewnością nieco odciążą naszą kieszeń podczas remontu. W efekcie końcowym zaplanowany remont wcale nie musi skończyć się katastrofą. Odłożone środki finansowe czy dobry plan to podstawa prac wykończeniowych w każdym domu czy mieszkaniu.