Co i jak wycenia rzeczoznawca majątkowy

Zawód rzeczoznawcy majątkowego nie należy do najprostszych. Jego praca w dużej mierze polega na obserwacji rynku nieruchomości, ponieważ zazwyczaj rzeczoznawca zostaje zatrudniony po to, by daną nieruchomość wycenić. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste, ponieważ w skład wydawanej wyceny wchodzi wiele pojedynczych elementów, takich jak między innymi stan wewnętrzny mieszkania, aktualna sytuacja na rynku nieruchomości czy nawet specyfika sąsiadujących budynków. W efekcie rzeczoznawcą nie może zostać każdy. Wykwalifikowany rzeczoznawca – posiadający odpowiednie wykształcenie i uprawnienia – jest wpisany na specjalnie stworzoną listę. Aby pracować we wspomnianym zawodzie, trzeba zdać specjalny egzamin oraz odbyć właściwą ilość praktyk. Dopiero wtedy rzeczoznawca może przystąpić do działania. W ostatnim czasie popularność tego zawodu znacznie wzrosła. Przede wszystkim dlatego, że zapotrzebowanie na wydawane wyceny znacznie wzrosła. Ma to oczywiście związek z prężnie działającą branżą budowlaną i branżą deweloperską. 

Od studenta do rzeczoznawcy

Nie każdy może zostać rzeczoznawcą. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zawód trudny i odpowiedzialny. Pierwszym krokiem do zdobycia uprawnień jest oczywiście skończenie studiów wyższych. Tytuł magistra – zdobytego najlepiej na kierunku związanym z nieruchomościami – upoważnia do rozpoczęcia studiów podyplomowych z zakresu wyceny nieruchomości. W ich następstwie kandydat odbywa również praktyki w biurze nieruchomości, gdzie od podszewki poznaje pracę profesjonalnych rzeczoznawców. Ostatecznym sprawdzianem dla kandydata jest egzamin przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Prawo do wykonywania zawodu regulują odpowiednie ustawy, m.in. ustawa o gospodarce nieruchomościami z 1997 roku. 

Analiza rynku nieruchomości

Praca rzeczoznawcy nie jest łatwa przede wszystkim dlatego, że po zdaniu odpowiedniego egzaminu świeżo upieczony ekspert nie może spocząć na laurach. Jednym z obowiązków rzeczoznawcy majątkowego jest regularna analiza tego, co dzieje się na polskim rynku nieruchomości. Każda wycena jest bowiem ściśle związana z tym ostatnim. Jeśli chodzi o wspomniane analizy, często można je przejrzeć na stronach rzeczoznawców. Opłata za pobranie pliku z analizą jest niewielka, dlatego wiele osób korzysta z dokumentów tworzonych przez profesjonalistów. 

Czynniki wpływające na wycenę

Na wycenę wpływa wiele elementów. Większość z nich wiąże się nie tylko z analizą rynku nieruchomości (choć ten aspekt również ma znaczenie), ale również ze specyfiką danego mieszkania czy domu. Czynniki wpływające na wycenę w tym kontekście można byłoby wymieniać bardzo długo. Warto zatem wspomnieć o najważniejszych. Bardzo istotnym elementem jest zatem metraż nieruchomości oraz jej usytuowanie (jeśli mówimy o mieszkaniu). Im bardziej nowoczesny lokal oraz otoczenie, tym większa wartość wyceny. Otoczenie danej nieruchomości również stanowi istotny aspekt wyceny. Rzeczoznawca majątkowy zwraca uwagę na otoczenie, a więc na komunikację miejską, sklepy, szkoły czy obecność terenów zielonych. Im bardziej zróżnicowana będzie infrastruktura, tym lepiej dla ostatecznej opinii wydanej przez rzeczoznawcę. Niestety elementy takie jak uciążliwi sąsiedzi czy hałas obniżają wartość wyceny. 

Klient rzeczoznawcy

O wycenę nieruchomości zazwyczaj proszą klienci prywatni. Najczęściej wtedy, gdy chcą sprzedać dom lub mieszkanie i nie mają pojęcia, ile dana nieruchomość może kosztować. Niewiedza związana z wartością danego lokalu związana jest na przykład ze sprawami spadkowymi. Jeśli ktoś otrzymuje w spadku dom czy mieszkanie, zazwyczaj nie wie jaką wartością te ostatnie się charakteryzują. O wycenę proszą również firmy deweloperskie, które przygotowują inwestycję w nowym miejscu. Nierzadko do rzeczoznawcy zgłaszają się również banki. Ma to miejsce w sytuacjach, w których klient banku chce na przykład otrzymać kredyt. Bank wycenia nieruchomość klienta po to, by sprawdzić, czy będzie on wypłacalny. Usługi rzeczoznawcy są zatem w cenie dla wielu osób i przedsiębiorstw. Warto zatem wiedzieć, gdzie szukać zaufanego i doświadczonego rzeczoznawcy majątkowego. Jak się okazuje, poszukiwanie odpowiedniego biura nie musi być czasochłonne i męczące. 

Poszukiwanie biura rzeczoznawcy

Wyłącznie rzeczoznawca ma prawo wydawać dokument zawierający wycenę danej nieruchomości. Regulują to zresztą wspomniane wcześniej ustawy. Nic zatem dziwnego, że zapotrzebowanie na usługi rzeczoznawcy rzeczywiście jest duże. Jak znaleźć zaufanego i sprawdzonego rzeczoznawcę? Można to zrobić drogą elektroniczną. Gdy szukamy biura rzeczoznawczego w Wielkopolsce, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę rzeczoznawca majątkowy Poznań, by otrzymać zadowalające wyniki. Analogicznie warto szukać rzeczoznawców w innych częściach Polski. Warto również skorzystać z rejestru rzeczoznawców majątkowych. Wspomnianą listę znajdziemy na stronie ministerstwa infrastruktury. Wybranego rzeczoznawcę możemy odszukać po numerze uprawnień lub nazwisku. Istnieje również możliwość wyświetlenia wszystkich rzeczoznawców z danego województwa.

Praca rzeczoznawcy wydaje się niezwykle interesująca, jednak z pewnością jest również stresująca i wymagająca. Na danym rzeczoznawcy spoczywa ogromna odpowiedzialność, dlatego przed przystąpieniem do zawodu każdy kandydat na rzeczoznawcę musi odbyć odpowiednie praktyki i zdobyć dużą wiedzę teoretyczną (którą wykorzysta potem w praktyce). Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zapotrzebowanie na usługi rzeczoznawcy jest ogromne. Każda osoba sprzedająca mieszkanie – szczególnie na rynku wtórnym – powinna posiadać wycenę, by sprzedać nieruchomość za cenę zgodną z jej wartością. Często bywa tak, że traci sprzedający (gdyż zaniża cenę) lub kupujący (gdyż kupuje mieszkanie czy dom za cenę wyższą niż faktyczna wartość danej nieruchomości. Wydaje się zatem, że praca rzeczoznawcy jest w kontekście sprzedaży nieruchomości bardzo potrzebna i z pewnością za jakiś czas stanie się jeszcze bardziej popularna niż jest na chwilę obecną.